Sıkça Sorulan Sorular

Herkes her gruba dahil olabilir mi? 

Her uzmanlık alanından yalnızca bir kişi bir gruba alıyoruz. Örneğin; Mali Müşavirseniz ve başvuru yaptığınız grupta bu işi yapan başka biri varsa, sizi bu işin temsil edilmediği başka bir gruba yönlendiriyoruz. Mevcut grupların tamamında kategoriniz dolu ise, sizi yeni kurulacak bir grup için bekleme listesine alıyoruz. 


Yeni üyelerin saygın kişiler olduklarını nasıl biliyorsunuz?

Her üyeden, işleri ile ilgili referans istenir ve Üyelik Komiteleri tarafından bu referanslar aranır. Kişi ile ilgili detaylı araştırma sırasında, kendisinin işyeri ziyaret edilerek, mülakat yapılır. Herhangi bir toplantıya gelmeden önce herkes, grup üyesi ya da BNI Direktörleri’nden biri ile konuşmuş olmak veya davet edilmiş olmak zorundadırlar. Üyelerin tamamı, üyelerin tavsiyesi ya da referansı ile BNI’a dahil olmuştur.  
 

Eğer bir üye bir iş yönlendirmesi alıp zayıf bir iş ortaya koyarsa ne olur?

BNI Gruplarının tamamında Üyelik Komiteleri vardır. Verdiği iş ile gerektiği şekilde ilgilenilmediğini düşünen üye, etik kuralların ihlali sayılan bu durumu Üyelik Komitelerine bildirir ve komiteler bu kişilere yaptırım uygular. 


En çok hangi meslekler BNI’dan faydalanıyor?

Her meslek ve iş alanı BNI’dan faydalanır. BNI her işe uygun ancak herkese uygun değildir. Faydalanan meslek değil, kişinin kendisidir. Odaklanmışsanız ve bir hayaliniz, bir hedefiniz varsa ve özveride bulunmaya istekliyseniz, grubumuzda istediğimiz kişi sizsiniz. 


Üyelerin ziyaretçi getirmesi bekleniyor mu?

Ziyaretçi adayı grupta temsil edilmeyen bir alanı/işi temsil ediyorsa üyelerimizin ziyaretçilerini grup ile tanıştırmak üzere davet etmelerini destekliyoruz. Üye olma potansiyeli olmayacak şekilde çakışan kategorilerde ziyaretçiler, gruba davet edilmemelidir.


BNI’ın belirlediği Etik Kurallar, belirli meslekler için BNI'ya katılımı yasaklıyor mu?

BNI, belirli mesleklere ilişkin etik kaygıların önemini anlıyor ve kuralların, ülkeye göre farklılık gösterebileceğini kabul ediyor. Bu nedenle BNI, mesleğe ilişkin etik yükümlülüklerin ihlal edilmemesi için, üyelerinin öncelikle kendi mesleklerine ilişkin kurallara uymasını zorunlu kılar. BNI’nın genel kurallarının bir mesleğe ilişkin etik davranış kurallarını ihlal ettiği durumlarda, mesleğe ilişkin etik davranış kuralları BNI’nın kurallarına üstün gelir. 


Eğer mesleğimde bir alanda uzmanlaşırsam, mesleğime dair tüm açılardan bir uzman olmam bekleniyor mu?

BNI, birçok mesleğin geniş kapsamlı olduğunu ve insanların genellikle meslekleri dahilinde uzmanlaştığını anlıyor. BNI, herhangi bir profesyonelden uzmanlık sahibi olmadığı bir alanda yer almasını ne bekler ne de teşvik eder. Aksine, BNI profesyonellerin yeteneklerinin kapsamı dışında faaliyette bulunmasını yasaklar.


Mesleğim doğrudan iş istememe izin vermiyor. Yine de BNI benim için uygun mu?

BNI’nın asıl amacı üyelerine işletmelerini geliştirecek ve kendilerine nasıl etkili bir business networking yapılacağı konusunda eğitimi verecek şekilde yardım etmektir. İş sahipleri, uzmanlıkları bilindiğinde ve diğerleri kendilerine rahatça ulaşabildiğinde iş alırlar. BNI, üyelerin etkili ve verimli iş sahiplerini/profesyonelleri tanıması gereken diğer iş ortakları ile buluşmasına olanak sağlayan bir ortam sunar.

Newsletter

E-Bülten

E-bültenimize abone olarak business network, iş geliştirme ve topluluk önünde konuşma hakkında harika ipuçları alabilirsiniz.

Please enter your email address