Your browser is not supported. Please use IE 8 or above.

Türkiye

Local Business - Global Network ®

BNI - The World's Largest Referral Organization

Sıkça Sorulan Sorular

 

S: Herhangi bir işi yapan bir kişi herhangi bir gruba katılabilir mi?

Y: Her bir profesyonel uzmanlık kategorisinden yalnızca bir kişi alıyoruz. Örneğin “mesken - ticari olmayan gayrimenkul” alanında gayrimenkul danışmanlığı yapıyorsunuz.  O grupta da bu işi yapan bir kişi zaten varsa, sizi bu alanın temsil edilmediği başka gruba yönlendiriyoruz. Ya da hâlihazırdaki hiçbir grupta müsaitlik söz konusu değilse talebinizi yeni kurulacak bir grup için bekleme listesine alıyoruz. Örneğin uzmanlık alanınız “ticari gayrimenkul” danışmanlığı üzerine ise bu gruba da katılmaya uygun olabilirsiniz.

S: Yeni üyelerin saygın kişiler olduklarını nasıl biliyorsunuz?

Y: Üyelik başvurularında referans isteniyor. Bu iş referansları Üyelik Komiteleri tarafından denetleniyor. BNI’a davet referans ile sağlanır. Bir misafirimiz herhangi bir toplantıya gelmeden önce grup üyesi ya da BNI Direktörleri’nden biri ile konuşmuş olmak veya davet edilmiş olmak zorundalar. Üyelik için herkesin bir sponsoru olmak zorundadır. Eğer yoksa kendilerine birisi atanır ve bu sponsorlar ile görüşürler.

S: Eğer bir üye bir iş yönlendirmesi alıp zayıf bir iş ortaya koyarsa ne olur?

Y: Bir etik komitemiz var ve yönlendirme yapan ve yaptığı yönlendirme ile gerektiği şekilde ilgilenilmediğini gören herkesin bu durumu araştırma yapacak olan Üyelik Etik Komitesine bildirmesi zorunludur.

S: Networking'den en çok hangi meslekler faydalanıyor?

Y: Faydalanan meslek değil kişinin kendisidir. Herhangi bir meslek olabilir. Odaklanmışsanız ve bir hayaliniz, bir hedefiniz varsa ve özveride bulunmaya istekliyseniz, grubumuzda istediğimiz kişi sizsiniz.

S: Üyelerin ziyaretçi getirmesi bekleniyor mu?

Y: Ziyaretçi adayı grupta temsil edilmeyen bir alanı/işi temsil ediyorsa üyelerimizin ziyaretçilerini grup ile tanıştırmak üzere davet etmelerini destekliyoruz. Üye olma potansiyeli olmayacak şekilde çakışan kategorilerde ziyaretçiler davet edilmemelidir.

S: BNI’ın Belirlediği Etik kurallar, belirli meslekler için BNI'ya katılımı yasaklıyor mu?

Y: BNI belirli mesleklerde geçerli etik kaygıların önemini anlar ve konuma göre kuralların farklılık gösterebileceğini kabul eder. Aslında, bu sebeple BNI üyelerinden mesleklerinin etik yükümlülüklerini ihlal etmemek amacıyla mesleklerinin kurallarını muhafaza etmelerini destekler. BNI genel kurallarının bir mesleğin etik kuralını ihlal etme olasılığının bulunduğu durumlarda, BNI kuralları mesleğin etik kurallarının emirleri karşısında hükümsüz kalır. Önemli ölçüde, BNI temel hedeflerinden biri, işletmeyi pazarlayacak ve büyütecek şekilde üyelerini eğitmektir. BNI’nın amacı buna izin verilmesini sağlamaktır.

S: Eğer mesleğim dahilinde bir alanda uzmanlaşırsam, mesleğime dair tüm açılardan bir uzman olmam bekleniyor mu?

Y: BNI birçok mesleğin geniş kapsamlı olduğunu ve insanların genellikle meslekleri dahilinde uzmanlaştığını anlıyor. BNI, herhangi bir profesyonelden uzmanlık sahibi olmadığı bir alanda yer almasını ne bekler, ne de teşvik eder. Aksine, BNI profesyonellerin yeteneklerinin kapsamı dışında faaliyette bulunmasını yasaklar.

S: Mesleğim doğrudan iş istememe izin vermiyor. Yine de BNI benim için uygun mu?

Y: BNI’nın asıl amacı üyelerine işletmelerini geliştirecek ve kendilerine nasıl etkili bir business networking yapılacağı konusunda eğitimi verecek şekilde yardım etmektir. İş adamları uzmanlıkları bilindiğinde ve diğerleri kendilerine rahatça ulaşabildiğinde iş alırlar. BNI, üyelerin etkili ve verimli iş sahiplerini/profesyonelleri tanıması gereken diğer iş ortakları ile buluşmasına olanak sağlayan bir ortam sunar.

 

https://www.facebook.com/BNITurkiye?fref=ts https://www.twitter.com/BNITurkiye?fref=ts https://www.linkedin.com/company/9998743 https://www.youtube.com/channel/UC-Eb5du5mNe1LUbna4MFHaQ BNI

Copyright BNI. All Rights Reserved. All company names, product names logos included here may be registered trademarks or service marks of their respective owners.